See lauhdevoima on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "lauhde",
"3": "voima"
},
"expansion": "lauhde + voima",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "lauhde + voima",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lauhdevoima",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoima",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lauhdevoima",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lauhdevoima",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lauhdevoim",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "compounds"
},
{
"word": "lauhdevoimalaitos"
}
],
"glosses": [
"condensing power"
],
"id": "en-lauhdevoima-fi-noun-8tZSOVaE",
"links": [
[
"condensing",
"condensing"
],
[
"power",
"power"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑu̯hdeˣˌʋoi̯mɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝u̯hde̞ʋˌʋo̞i̯mɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oimɑ"
}
],
"word": "lauhdevoima"
}
{
"derived": [
{
"word": "compounds"
},
{
"word": "lauhdevoimalaitos"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "lauhde",
"3": "voima"
},
"expansion": "lauhde + voima",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "lauhde + voima",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lauhdevoima",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoima",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoimittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lauhdevoimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lauhdevoiminensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lauhdevoima",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lauhdevoima",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lauhdevoim",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oimɑ",
"Rhymes:Finnish/oimɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"condensing power"
],
"links": [
[
"condensing",
"condensing"
],
[
"power",
"power"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑu̯hdeˣˌʋoi̯mɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝u̯hde̞ʋˌʋo̞i̯mɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oimɑ"
}
],
"word": "lauhdevoima"
}
Download raw JSONL data for lauhdevoima meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.